Proč používat hru k výuce angličtiny?

"Studenta můžete vést ke znalostem, ale nemůžete ho přimět k přemýšlení." To parafrázuje rčení: „Koně můžete vést k vodě, ale nemůžete ho přimět pít.“ Mnoho let jsem učil na veřejných školách a nejtěžší částí práce bylo inspirovat studenty. Vzpomínám si, jak jsem studentům vysvětloval, jak užitečné by bylo mluvit anglicky. Umožnilo by jim to jet do zahraničí a dozvědět se více o světě. Mělo to ale malý vliv.

Začal jsem učit na volné noze, protože jsem chtěl vytvořit prostředí, kde se studenti budou bavit. Pokud se učení stane zábavou a lidé si ho užívají a stává se mnohem efektivnějším. To je důvod, proč jsem pro své studenty často organizoval hry - bavte se a mluvte anglicky. Všechno šlo dobře. Se svými studenty jsem byl spokojený a moji studenti byli s lekcemi spokojeni. Pak COVID všechno změnil.

Rychle jsem si uvědomil, že bude velmi obtížné pokračovat ve svých lekcích tak, jak jsem si je představoval. Online není to samé jako skutečný život. Výuka skupiny dětí online je jako snaha naučit skupinu koček pochodovat. Prvních 5 minut strávíte tím, že se snažíte upoutat jejich pozornost. Když konečně upoutáte jejich pozornost, trpělivě něco vysvětlíte, o 10 minut později zjistíte, že všechno zapomněli. Naštěstí jsem založil několik skupin Dungeons and Dragons a tyto lekce probíhaly velmi dobře online.

Dungeons and Dragons je fantasy hra na hrdiny, kterou lze hrát jako deskovou hru nebo online prostoru. Nejdůležitější ingrediencí hry je vaše představivost a ta může fungovat opravdu kdekoli. Skvělá věc na této hře je, že vás tlačí ke zlepšování vašich komunikačních dovedností. S D&D cvičíte své dovednosti v mluvení, čtení, poslechu a v porozumění. Viděl jsem výrazné zlepšení u několika mých studentů, kteří hrají D&D.

V tomto bodě mi dovolte objasnit, že tento kurz není určen pro lidi, kteří se chtějí připravit na zkoušku nebo potřebují používat angličtinu na profesionální úrovni. D&D se zaměřuje hlavně na verbální dovednosti, ale čtení je také velmi důležité. Užívání slohu je velmi malé nebo žádné, takže D&D vám nepomůže při psaní správných e-mailů.

V poslední době jsou Dungeons and Dragons velmi populární díky televizním programům jako The Big Bang Theory a Stranger Things, proto jsem se rozhodl začít používat hru D&D k výuce angličtiny. A proto: Adventures in English. Zaměřím se tedy na hraní D&D online v angličtině pro česky mluvící lidi. Pokud vás to zajímá, klikněte na odkaz “Úvod do D&D” a začněte dobrodružství v angličtině!

 

Jak používáte hru k výuce?

Používání Dungeons and Dragons ve výuce není nový nápad. V minulých letech stále více učitelů využívá k zapojení studentů systémy jako Dungeons and Dragons. Když o tom přemýšlíte, Dungeons and Dragons je ideální způsob, jak se naučit jazyk, protože komunikace je tak důležitou součástí hry. Schopnost popsat sebe a své činy a porozumět popisům je jen částí D&D. Jelikož se jedná o fantasy hru na hrdiny, znamená to, že studenti musí také komunikovat s jinými postavami, například aby si objednali pití nebo se zeptali na cestu.

Je zajímavé sledovat vliv her jako Minecraft na slovní zásobu studenta. Dungeon and Dragons to posouvá na zcela novou úroveň, protože je interaktivní. Schopnost lépe hrát motivuje studenta, aby se více učil (a proto četl více). Nejjasnějším znakem úspěchu je, že studenti jsou po skončení lekce smutní a těší se na další.

Pokud vás zajímá, jak hra funguje, klikněte na odkaz “Úvod do D&D”.

 

Kolik roků by měli mít studenti?

Neexistuje žádný minimální (nebo maximální) věk. Nejdůležitější je, aby student byl ochoten mluvit anglicky. Měli by být schopni se popsat (jsem vysoký muž s krátkými vlasy a brýlemi.) A rozumět jednoduchým popisům (Jsi na silnici a svítí slunce.) Od studentů se také očekává, že budou mít dostatečné jazykové dovednosti k interakci s dalšími postavami (proč jsi tady?)

Dlouhodobě učím angličtinu v Česku a mohu studentům pomoci vyjádřit se anglicky, ale musí být motivováni mluvit. Nemohu lidi přinutit, aby mluvili nebo říkali více než „nevím“.

Skupiny budou vytvářeny podle věku a schopností. Ideální velikost skupiny je 4 nebo 5 osob, ale mohou se lišit.

 

Jak je to organizováno?

V září budou vytvořeny skupiny podle schopností. Normálně bude ve skupině 3 až 6 studentů. Skupina se bude každý týden setkávat online a odehraje jedno 2hodinové setkání. K dispozici je 8 časových termínů, od pondělí do čtvrtka od 14:00 do 16:00 nebo od 16:30 do 18:30. První měsíc je zkušební doba. Během této doby může student měnit skupiny (nebo zrušit).

Skupiny začnou v září a skončí v červnu. Student bude hrát 70 hodin (tedy 70x60 minut). Celková cena kurzu je 5750 Kč a může být zaplacena na konci zkušebního období. Hodinová sazba je přibližně 82 Kč za 60 minut.

Skupina se schází online, takže samozřejmé, že je nezbytné mít internet. Je možné hrát na tabletu, ale doporučuji raději notebook nebo počítač. Hra se hraje přes prohlížeč a bohužel stále existují problémy s podporou tabletu. Protože se hra hraje pomocí prohlížeče, nemusí být počítač nebo notebook příliš výkonný. Je důležité mít dobrý internet.

Také velmi doporučuji použít headset (sluchátka a mikrofon.) Videokamera není nutná.

 

Kdo je Bob Brouwer?

Narodil jsem se v Holandsku a přestěhoval se do USA s rodiči ve věku 3 let. Žil jsem tam 16 let a vrátil jsem se do Holandska po té, co jsem absolvoval střední školu. Poprvé jsem přišel do Valašského Meziříčí v roce 1994 a od roku 2006 zde trvale žiji.

Už mnoho let vyučuji a pracoval jsem na mnoha školách a ve firmách ve Valašském Meziříčí. V roce 2017 jsem se rozhodl zaměřit se na soukromé lekce a kurzy, začal jsem s kurzy Angličtina s Bobem.

Začal hrát D&D v roce 1976 a celý život jsem se zajímal o fantasy svět a hry. V roce 2021 jsem zahájil projekt Adventures in English zaměřený na používání Dungeons and Dragons k výuce angličtiny pro česky mluvící studenty ke zdokonalení jejich anglických komunikačních dovedností. Mám dlouholeté zkušenosti s výukou v Čechách a také hraní her je mou velkou výhodou takového projektu.

 

Jste zvědaví?

Pokud se chcete dozvědět více o Dungeons and Dragons, klikněte na odkaz pro více informací.

Pokud se chcete zaregistrovat, pošlete e-mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Pokud jste potenciálním studentem, bude váš e-mail v angličtině (samozřejmě!). Komunikace s rodiči nebo zákonnými zástupci mladších studentů může probíhat v angličtině nebo češtině.

 

Dungeons & Dragons, D&D, and their respective logos are property of Wizards of the Coast LLC in the U.S.A. and other countries. ©2021 Wizards.